Home Nopietnāk Zināms, kāds laiks mūs sagaida OKTOBRĪ

Zināms, kāds laiks mūs sagaida OKTOBRĪ

0
Photo by Efdal YILDIZ from Pexels
Photo by Efdal YILDIZ from Pexels

 

Latvijas atzītākais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs savā interneta blogā pastāstījis par oktobra mēnesī gaidāmo laiku.

Oktobris ir lietus un rudens vēju mēnesis. Ja oktobris sākas ar siltu laiku, tad aiziet ar aukstu un otrādi. Ticējums saka, ja oktobris skaidrs, sauss, tad būs vējaina ziema. Ja oktobrī vēl siltas dienas, tad būs silti Ziemassvētki. Ja Veļu mēnesī daudz miglas – ziema būs sniegaina. Jauks oktobris paredz agru un skaistu pavasari.

Laika apstākļi augusta (16.augusts) un septembra (6., 8., 21.septembris) nozīmīgajās dienās norāda, ka oktobris būs ar mainīgiem laika apstākļiem. Mēneša pirmajā pusē, līdz Vecmiķelim (12.oktobris), saulainas dienas mīsies ar mākoņainām, kas atnesīs īslaicīgu lietu un reizēm arī krusu. Dažviet lietus var būt ilgstošs. Temperatūra dienās pārsvarā 10, 15 grādi silts. Skaidrās bezvēja naktīs dažviet nelielas rudens salnas. Līdz Vecajam Miķelim (12. oktobris) laika apstākļi būtiski neatšķirsies no laika apstākļiem septembra pēdējā nedēļā.

Oktobra vidū (ap 14.oktobri) pastiprināsies vējš un tuvāk jūrai iespējamas rudens vētras. Nokrišņi īslaicīgi, gan lietus, krusa un slapjš sniegs. Dienas rudenīgi vēsas. Temperatūra dienās ap plus 5, 10 grādi, bet Austrumlatvijā arī dienās ne vairāk kā plus 5 grādi. Naktīs jau daudzviet iespējamas nelielas rudens salnas.

Oktobra otrajā pusē vairāk dienu ar brāzmainiem vējiem, vairāk nokrišņu, kas var būt arī slapjš sniegs un temperatūra dienās no plus 3 līdz plus 12 grādiem. Šajā laikā, ap 20.oktobri, naktīs iespējams sals līdz mīnus 5 grādiem, kas nokodīs pēdējos šīs vasaras ziedus. Veļu mēneša beigās laika apstākļi būtiski neatšķirsies, vienīgi nokrišņu varētu būt mazāk.

Pagājušais siltais augusts norāda uz vējainu un pat vētrainu Lietus mēnesi. Kopumā, sekojot norādēm dabā un nozīmīgajās laika zīmju dienās, oktobris rādās būt tuvu ilggadējiem vidējiem šī mēneša temperatūru rādījumiem un ar nokrišņiem tuvu normai. Līdzīgi kā iepriekšējos mēnešos, arī oktobrī, nokrišņu sadalījums būs nevienmērīgs.

Tālāk sekojošais novembris rādās būt rudenīgs ar mazas ziemiņas vaibstiem mēneša otrajā pusē, īpaši Latvijas austrumos.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.