Home Nopietnāk Četras dienas Siguldas mežos pazudušais Valdis: Policija atklāj patiesos meklēšanas operācijas apmērus

Četras dienas Siguldas mežos pazudušais Valdis: Policija atklāj patiesos meklēšanas operācijas apmērus

1
Valsts policija
Valsts policija

 

Šis ir stāsts par kāda 81 gadus veca vīra nepārvaramu dzīvot gribu, par to, ko nozīmē palikt vienam un būt svarīgam tik daudziem. Kad ticība un cerība labajam liek mums visiem doties nezināmajā, lai kopīgiem spēkiem plecu pie pleca pārvestu vīru mājās. Par to, kā apziņa, ka kādam esi vienīgā cerība, kļūst par milzīgu spēka avotu atrast kādu, kurš nokļuvis nelaimē un vairs nespēj sevi glābt paša spēkiem. Meklēšanā iesaistījāmies arī mēs – sabiedrisko attiecību nodaļas darbinieki, stāsta Valsts policija.

Šis ir arī stāsts par to, kā nevajadzētu darīt, kad esi apmaldījies.

Par vīra pazušanu 10. septembra naktī likumsargiem ziņoja kāds rūpju pārņemts kaimiņš, kurš stāstīja, ka 81 gadus vecs vīrs, kurš dzīvojot kaimiņos, ir kārtējo reizi devies meža velšu meklējumos, bet tā arī nav pārradies mājās. 8. septembrī ar pazudušo vīru kaimiņam bija izdevies sazināties pa telefonu, vīrietis pastāstīja, ka ir apmaldījies, bet šī nav pirmā reize un no meža izkļūšot pats. Arī 9. septembra rītā kaimiņš atkārtoti zvanīja vīrietim, bet viņš palīdzību atteica arī šoreiz, un turpmāk vairs nebija sazvanāms, jo telefons bija izslēgts.
Saņemot šo informācijas likumsargiem bija skaidrs – nekavējoties ir jāveic meklēšanas pasākumi, lai pēc iespējas ātrāk pazudušo nogādātu mājās siltumā un drošībā. Ņemot vērā vīra prombūtnes laiku, svarīga bija katra minūte. Tika iztaujāts ikviens, kurš varētu zināt vīrieša atrašanās vietu, tika pārbaudīta katra saņemtā informācija. Vietas, kur vīrs varētu meklēt meža veltes, bija vairākas – Mores pagasts, Allažu pagasts, Siguldas pagasts, kā arī meža teritorijas pie Līgatnes un Cēsīm.

11. septembrī tika uzsākti meklēšanas darbi, kuros iesaistījās arī Nacionālo bruņoto spēku helikopters, kurš ir aprīkots ar termovīzeru. Tika pārmeklētas plašas meža teritorijas pie Līgatnes un Cēsīm, bet, iestājoties tumsai, meklēšanas darbi tika pārtraukti. Neatkarīgi no apgrūtinātajiem meklēšanas apstākļiem, mēs visi no sirds cerējām uz laimīgām beigām. Tika saņemta informācija, ka pazudušais vīrs varētu atrasties Augšlīgatnes rajonā, uz šo pusi norādīja arī kaimiņš un pazudušā vīra tuviniece.

Turpinot meklējumus, 12. septembrī meklēšanā tika iesaistīti papildspēki – Valsts policijas koledžas kadeti, Valsts policijas koledžas Kinoloģijas nodaļa, Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes zemessardzes 27. kājnieku bataljons, Nacionālo bruņoto spēku gaisa spēki, kā arī Valsts policijas likumsargi, kopumā aptuveni 80 cilvēku. Mēs visi apzinājāmies, ka meklējam adatu siena kaudzē, bet kamēr nebūsim pārmeklējuši vismazāko stūrīti, zinājām, ka prom nedosimies. Ar nepacietību gaidījām norādes, lai nekavējoties varam doties meklēt. Saņēmuši karti ar norādēm, kur meklēt, mežā devās zemessardzes kājinieki un gaisā pacēlās Nacionālo bruņoto spēku helikopters. Gatavībā bija arī kinologi ar dienesta suņiem. Katram sunim uz kakla bija uzlikta siksniņa, kurai piestiprināta izsekošanas ierīce, ar kuras palīdzību var izsekot maršrutu, kādā pārvietojamies. Uzklausījuši instruktāžu un sadalījušies grupās, steidzāmies ceļā. Kopā ar mums devās arī policijas suns Korra. Zinājām, ka jāpārmeklē viss – tīrumi, grāvju malas un meži. Svarīgi bija atrast jebkādas pēdas, kas liecinātu, ka pazudušais varētu būt tuvumā. Pievērsām uzmanību noliegtiem zāles stiebriem vai it kā iesēdētiem krūmiem. Tik pārmeklēta arī sliežu zona.

Tuvojoties kādai saimniecībai, pie mums piesteidzās saimniecības īpašniece, kura pastāstīja, ka pazudušo vīrieti redzējusi divas dienas atpakaļ ap pulksten 8 no rīta saimniecības novērošanas kamerās. “Kungs katru rudeni šeit regulāri sēņo vai ogo. Parasti iet lēnu garu, atbalstās uz spieķīti,” stāstīja saimniecības īpašniece. Saņemtā informācija, ka vīrietis varētu būt tuvumā, mūs iedvesmoja vairāk un vairāk – visos meklēšanā iesaistītajos radās papildus enerģijas spars un ticība, ka pavisam drīz varētu atrast pazudušo vīrieti. Mūsu ceļš veda dziļākā biezoknī, bet nepaguruši ne mirkli, mēs turpinājām meklēt sirmgalvi.

Beidzot meklējumi bija vainagojušies panākumiem. Pēc vairāku stundu neatlaidīgas meklēšanas ap pulksten 18 Līgatnes novadā, netālu no pagrieziena uz Vildogu uz Vidzemes šosejas, braucot virzienā uz Cēsīm, aptuveni 50 metru attālumā no šosejas malas, turpat zem kāda koka tika pamanīts pazudušais vīrs! Visus pāršalca neizsakāms prieks un laime – vīrs bija dzīvs! Apbrīnojama bija vīra izturība, bet, neskatoties uz to, pēc vairāku dienu prombūtnes vīrietis bija ļoti savārdzis, tādēļ nekavējoties tika nodots mediķu aprūpē.

Trūkst vārdu, kas spētu izteikt sajūtas, kad pazudušais vīrs tika atrasts dzīvs. Šis ir stāsts ar laimīgām beigām, bet diemžēl vīram tas varēja beigties letāli. Mēs visi zinām, ka šī situācija varēja nenotikt. Mums visiem ir ko mācīties no šīs situācijas, tādēļ dodoties mežā, vienmēr uzlādējiet telefona bateriju. Nomaldīšanās gadījumā telefons ir vienīgā iespēja nekavējoties zvanīt uz 110 vai 112 un ziņot par savu atrašanās vietu. Uz šo vietu izbrauks glābēji, kuri palīdzēs nokļūt drošībā. Vienmēr pastāstiet līdzcilvēkiem par savu prombūtni un atgriešanās laiku, kā arī nekad neatsakiet palīdzību tiem, kuriem esat svarīgi! Novērtējiet savu veselības un fizisko stāvokli, pirms esat izlēmis doties mežā viens. Ja esat viedtālruņa īpašnieks, lejuplādējiet Valsts policijas aplikāciju “Mana drošība”. Aplikācijā ir īpaša sadaļa, kas palīdz cilvēkiem nosūtīt savas koordinātas operatīvajiem dienestiem situācijās, kad nespējat sniegt norādes par to, kur atrodaties.

Par laimīgām beigām vēlamies no visas sirds pateikties Valsts policijas likumsargiem, Valsts policijas koledžas kadetiem, Valsts policijas koledžas Kinoloģijas nodaļai, Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes zemessardzes 27. kājnieku bataljonam, Nacionālo bruņoto spēku gaisa spēkiem un visiem, visiem, kuri sniedza atbalstu pazudušā vīra meklējumos. Mēs visi kopā ar vienu ticību, cerību un spēku izglābām dzīvību.

Vairāk foto no meklēšanas pasākuma vari apskatīt ŠEIT

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.