Home Nopietnāk Zināms, kāds laiks gaidāms SEPTEMBRĪ

Zināms, kāds laiks gaidāms SEPTEMBRĪ

0
gratisography.com
gratisography.com

 

Latvijas atzītākais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs savā interneta blogā stāsta par septembra mēnesī gaidāmo laiku.

Ticējums par septembra pirmajām dienām saka, ja patīkams Miķeļu mēneša sākums, būs jauks rudens. Ja septembris silts, tad ziema vēla un ziemā maz sniega. Ja Silu mēnesis miglains, marts būs sniegains.

Septembra sākumā jāvēro koki. Ja bērzam pirmajam sāk krist lapas – būs mitrs rudens. Ja ievai – būs sauss rudens. Šogad pirmā krāsojas un no lapām sāk atbrīvoties ieva. Tas liecina, ka kopumā rudens būs vairāk sauss kā mitrs. Uz salīdzinoši sausu rudeni norāda meža pīlādži, kuriem maz ogu un lazdas, kuras ne visai bagātas ar riekstiem. Toties ozoliem ir zīles un rādās būt bagāta apiņu raža. Tā ir zīme, ka ziemā būs gan aukstums gan sniegs. Agra svīru aizlidošana (pirms Labrenča-10.augusts), jauno stārķu izlidošana un Bērtuļos (24.augusts) lidojošās dzērves norāda, ka ap Katrīnām (25.novembris) var sākties ziema.

Laika apstākļi nozīmīgās dienās pagājušajā janvārī, martā un augustā liecina, ka septembris gan temperatūru, gan nokrišņu ziņā būs tuvu normai, bet drusciņ siltāks un sausāks kā parasti.

Septembra pirmā puse rādās būt mēreni silta, pārsvarā saulaina, sausa un ar īslaicīgiem nokrišņiem. Naktis šim gadalaikam atbilstoši siltas un bez rudens salnām. Laikā ap Mazo Māru (8.septembris) dažās dienās temperatūra var paaugstināties līdz plus 22, plus 24 grādiem. Dažviet siltajām dienām aizejot var ducināt arī pērkons.

Mēneša vidū laika apstākļi mainīgi. Vairāk mākoņu un dienu ar nokrišņiem. Dienas un naktis kļūs vēsākas. Dienās ap plus 13, plus 15 grādiem. Skaidrās naktīs vietām var būt arī pirmās salnas, īpaši laikā ap 17.septembri un 21.septembri (Rudenāji).

Septembra otrajā pusē laika apstākļi nepastāvīgi. Dzelzu nedēļā (no 22. līdz 29.septembrim) temperatūra dienās ap plus 13, plus 18 grādiem. Šajā laikā vairāk vējainu dienu, nokrišņi īslaicīgi, bet bezvēja skaidrajās naktīs dažviet nelielas rudens salnas. Laikā ap Miķeļiem (29.septembris) līdzīgi. Vēlāk dažviet īslaicīgs lietus, bet salīdzinoši silts. Dienā temperatūra var paaugstināties līdz plus 18, 20 grādiem. Arī oktobra pirmajā pusē, laikā līdz Vecajam Miķelim (12. oktobris), drēgns un nemīlīgs rudens vēl izpaliks, lai gan dienas kļūs vēsākas un naktis krietni dzestrākas.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.