Home Nopietnāk Zināms, kāds laiks mūs varētu sagaidīt jūnijā, Līgo svētkos un turpmākajā vasarā

Zināms, kāds laiks mūs varētu sagaidīt jūnijā, Līgo svētkos un turpmākajā vasarā

0
pixabay.com
pixabay.com

Latvijas atzītākais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs no Viļakas savā interneta blogā stāsta par 2018. gada vasarā gaidāmo laiku.

 

Šopavasar saulainais un siltais maijs pieteica sevi ar siltu un sausu vasaru. Pavasara pēdējais mēnesis maijs, atbilstoši janvārim, izrādās būs sausāks un siltāks kā parasti. Sekojot tālāk, tas norāda uz to, ka kopumā vasara būs silta, saulaina un vasaras pirmā puse lielākoties sausa. Pārsvarā uz sausu vasaras pirmo pusi norāda gan ziema, dienas janvāra vidū (13.,14. un 15. janvāris), gan bērzi, kas pavasarī saplauka agrāk par alksni. Sals februāra beigās un martā kopumā norāda uz saulainu vasaru. Tāpat arī laika apstākļi 25., 28. janvārī un 2. martā, Jevdokijā (14. marts) un Jurģī (23. aprīlis) liecina par to, ka vasara būs silta, nereti karsta, kam sekos stipras pērkona lietusgāzes.

 

Ja seko novērotajām pazīmēm dabā, tad šogad būs mēreni silta un ar mēreniem nokrišņiem bagāta vasara. Bērza un alkšņa divcīņa, tāpat arī ozola un oša lapu plaukšana pavasarī liecina par vidēji mērenu vasaru. Šogad pavasaris pagāja bez lieliem paliem un tā ir norāde, ka vasara būs mēreni silta, bet jāņem vērā, ja pavasarī pali izpaliek, tad siena laikā (jūlijā) un labības novākšanas laikā augustā pieaug stipru nokrišņu iespējamība. Šopavasar pērkons ierūca neaplapotos kokos, bet dienvidu vējā. Tā ir zīme, ka vasarā būs daudz vējainu dienu, bet jūlijā un augustā arī stipri pērkona negaisi. Uz mērenu, bet ne karstu vasaru, norāda maijvaboles, kuru šopavasar salīdzinoši maz un pirmie stārķi, kas atnāca sniegā un ledū. Dzeguzes kūkošana pēc Jurģiem (23. aprīlis) dod cerības, ka vasara tomēr būs jauka. Šopavasar ledus ezeros nogrima nemanāmi un diennakts laikā un tas norāda uz grūtu gadu. Šobrīd zied pīlādži, bet meža pīlādžu zieds ir nabadzīgs. Ticējums saka, ja sērmūkslim pavasarī maz ziedu, būs sausa vasara un rudens. Savukārt maijvaboļu kāpuri, kuriem zils pakaļgals, norāda uz slapju rudeni.

 

Atbilstoši ziemas pirmajam mēnesim decembrim un nozīmīgām dienām martā, tad jūnijs temperatūru ziņā rādās būt tuvu normai un pārsvarā sausāks kā parasti. Jūnija pirmajā pusē bieži saulains un silts. Nokrišņi īslaicīgi, bet reizēm pērkona lietusgāzes var atnest stiprus nokrišņus un tostarp arī krusu. Skaidrās naktīs laikā līdz Rudzu zieda dienai (12. jūnijs) salnu vietās iespējamas arī nakts salnas. Laiks ap Vasaras saulgriežiem (21. jūnijs) un Jāņu laikā silts, ar īslaicīgu, reizēm pērkona, lietu, bet bez ilgstošiem nokrišņiem. Līgo dienas vakars un Jāņu nakts pārsvarā bez nokrišņiem, bet salīdzinoši vēsa. Laikā no Jāņiem līdz Pēteriem (29. jūnijs) saulainas, siltas un reizēm karstas dienas mīsies ar dienām, kad biežāk ducinās pērkons. Temperatūra šajā laikā plus 22, plus 28 grādi.

 

Jūlijs silts, reizēm arī karsts, ar pērkona lietusgāzēm bagāts vasaras mēnesis. Liepziedā, kas šogad rādās būt agrs, iespējams, jau jūnija beigās, silts, saulains un daždien arī karsts (plus 30). Šajā laikā arī brīžiem stiprs pērkona lietus. Sausāks mēneša otrajā pusē. Ja seko 7. janvārim, kas ir pirmā diena pēc Zvaigznes dienas (6. janvāris), tad karstākas un ar pērkona lietusgāzēm bagātākas dienas būs pēc vecās Pēterdienas, tas ir, pēc 12. jūlija.

 

Rudzu mēnesis (augusts) kopumā silts, saulains un brīžiem arī karsts. Nokrišņi īslaicīgi, bet mēneša pirmajā pusē, līdz Vasaras Mārai (15. augusts), iespējami stipri pērkona negaisi. Mēneša vidū un otrajā pusē saulains, silts un lielākoties sauss. Iespējams, ka šogad būs viens no saulainākajiem augusta mēnešiem pēdējos gados, bet tas savukārt palielinās mežu ugunsgrēku risku.

 

Tālāk sekojošais septembris rādās būt jauks un saulains, ar dzestrām naktīm mēneša otrajā pusē. Septembra pirmajā pusē daždien ducinās pērkons, bet laikā ap Miķeļiem (29. septembris) sagaidāmas arī pirmās rudens salnas.

 

Kopumā šogad būs silta, daždien arī karsta, ar pērkona lietusgāzēm jūlijā, augustā bagāta vasara.

 

Jāatgādina, ka sausās un mēreni siltās vasarās naktīs līdz Jāņiem vēl iespējamas nakts salnas. 1992. gada vasarā, kas bija salīdzinoši sausa un lielākoties saulaina, naktis bija vēsas un pat 6. jūlijā salnas dažviet nokoda kartupeļu lakstus. Togad vasaras dienās, lai arī tās bija saulainas, temperatūra pārsvarā nebija augstāka par plus 23, plus 24. Tas bija meža un purvu ugunsgrēku gads. Arī šovasar ugunsbīstamības risks būs liels, jo nokrišņu daudzums varētu būt mazāks nekā parasti.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.