Home Nopietnāk Zināms, kāds laiks mūs sagaida MAIJĀ

Zināms, kāds laiks mūs sagaida MAIJĀ

0
Megapixelstock
Megapixelstock

Dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs savā interneta blogā stāsta par maija mēnesī gaidāmo laiku!

 

 

Maijs ir trešais kalendārā pavasara mēnesis, pavasara pērkona negaisu un ievzieda laiks. Lapu mēnesī salapo koki un zied dārzi. Nedēļu pēc tam, kad bērziem saplaukušas lapas, var stādīt kartupeļus. Ziedu mēnesis ir pirmo ēdamo pavasara sēņu laiks. Bisītes, lāčpurni un ķēvpupi tradicionāli ir tās sēnes, ar kurām sākas sēņu vasara. Maija sākumā sāk dziedāt lakstīgala (šogad 29. aprīlī) un grieze griezt, bet ap 8. maiju arī vālodze sauc. Laikā no Jeremijas (14. maijs) līdz Mokejam (23. maijs) atgriežas mūsu pēdējie gājputni svīres un ķauķi. Sējas mēnesis ir arī laiks, kad daudziem putniem un dzīvniekiem dzimst mazuļi, bet mitrās vietās sāk vairoties odi un knišļi (jau asinis sūc). Ja maijā vēdina drēbes, tad kodes neēd. Lapu mēnesis ir svēto augu ievākšanas laiks un tos lasa pēc saules uzlēkšanas pilnā mēnesī. Šogad maija beigās.

 

 

1. maijs ir Lapu diena. Šajā dienā koki asiņo un tāpēc nedrīkst ne cirst, ne lauzt. Ticējumi. Ja pirmajā maijā jauks laiks – būs labs rudens. Ja maijs nāk kā dārznieks, tad klētis būs tukšas. Vēss maijs nes daudz labuma.

 

 

Jegora diena ir 6. maijs. Diena, kad satiekas vakara un rīta blāzma. Ticējumi. Ja pirms 6. maija sāk ziedēt ievas (šogad 1. maijā) – būs karsta vasara. Jegora rasa septiņas kaites izdziedē.

 

 

7. maijs ir Jete. Sīpolu stādāmā diena. Ja šajā dienā stāda sīpolus, tie izaug lieli un labi saglabājas. Ticējumi. No Jetes līdz īstajai vasarai vēl 12 naktis ar salnu. Ja daudz maijvaboļu, būs karsta vasara.

 

 

Staņislava diena ir 8. maijs. Ticējumi. Ja Staņislava dienā uz celiņiem izdzīti slieku čuguriņi, “zeme aug” – klāt īstais sējas laiks. Ja šajā dienā spilgta, izliekta varavīksne, jāvēro, kura krāsa pārsvarā. Ja dzeltena – būs laba miežu raža. Ja zaļa – būs laba kviešu raža.

 


9. maijs ir Niklāvs jeb Ījābs. Var stādīt sīpolus, kartupeļus, pupas un sēt zirņus. Ja vēss, mākoņains, būs laba raža.

 

 

13. maijs diena, kad vēro laiku. Ja zvaigžņota un silta nakts – būs pilnas klētis. Ja saullēkts skaidrs – būs karsta vasara.

 

 

Jeremija 14. maijā. Ticējumi. Ja jauks laiks – būs labs rudens. Ja diena lietaina un vēsa – būs auksta ziema.

 

 

15. maijs diena, kad birzis un krūmājus pieskandina lakstīgalas. Ticējumi. Ja lakstīgalas pogo, sākas īstais sējas laiks. Ja pirmo dzird lakstīgalu – būs saulaina vasara. Ja dzeguzi – lietaina.

 

 

23. maijā ir Mokeja diena. Dažviet 24. maijā. Šajā dienā zemes darbus nestrādā. Ticējumi. Ja saullēktā debesis sarkst – būs slapja un pērkoņaina vasara.

 

 

25. maijā Urbāns. Ticējums saka, ka Urbāns atver, bet Bērtulis (24. augusts) aizver durvis uz Vasaru. Saulains un karsts Urbāna dienas rīts paredz sausu un karstu vasaru. Sāk ziedēt pīlādži.

 

 

Sidora diena ir 27. maijs. Ticējumi. Linu sējas un gurķu stādāmā diena. Ja Sidora dienā drēgns ziemeļvējš – būs auksta vasara. Daudz odu – būs daudz ogu. Ja daudz knišļu – būs laba sēņu vasara.

 

 

28. maijā – Pahoms. Ticējumi. Auzu un kviešu vēlās sējas laiks. Ja saullēktā sarkaņi – vasarā būs daudz ugunsgrēku. Ja Pahomā silts – vasara silta un saulaina.

 

 

Kāds laiks varētu būt maijā?

 

 

Ticējums saka, ja maija sākums silts, tad mēneša beigas vēsas un otrādi. Ja lapu mēnesis slapjš un lietains, tad sauss jūnijs un septembris. Maijā vidēji reizi septiņos gados atkārtojas “ievzieda vēsums”, kad naktīs ir salnas, bet dienās lietus, krusa un nereti arī snieg “dzeguzes sniegs”. Miglas maijā paredz auglīgu vasaru, bet pērkons – bagātu. Ja ziedu mēnesī birst krusa, tad vasara vēsa un lietaina.

 

 

Atbilstoši ziemas galvenajam mēnesim janvārim un pirmajam pavasara mēnesim martam maijs solās būt tuvu ikgadējiem vidējiem rādījumiem. Latvijas austrumos drusciņ siltāks un nokrišņu mazāk kā parasti. Latvijas rietumos nokrišņu vairāk un vēsāks.

 

 

Laiks līdz Jeremijam (14. maijs) lielākoties saulains un sauss. Nokrišņi īslaicīgi, nereti arī pavasara pērkona negaisi. Temperatūra dienā pārsvarā plus 15, 18 grādi, bet laikā ap 10. maiju plus 20 un vairāk grādu. Līdz 10. maijam skaidrās naktīs uz augsnes dažviet salnas. Lapu mēneša vidū laika apstākļi mainīgi. Vairāk nokrišņu, vējaināks un vēsāks. Salnu vietās iespējamas salnas. Maija otrajā pusē laiks kļūs saulaināks, sausāks un siltāks. Laikā ap Urbānu (25. maijs) un vēlāk būs dienas ar vasarīgu siltumu, kam sekos īslaicīgas, bet stipras pērkona lietusgāzes un iespējama arī krusa.

 

 

Skatoties tālāk, rādās būt silts un pārsvarā sauss pirmais vasaras mēnesis jūnijs.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.