Home Nopietnāk Zināms, kāds laiks mūs sagaida turpmākajā pavasarī un vasarā

Zināms, kāds laiks mūs sagaida turpmākajā pavasarī un vasarā

0
pixabay.com
pixabay.com

Latvijas atzītākais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs savā internetā blogā stāsta par pavasarī un vasarā gaidāmo laiku.

 

 

“2017. gada rudens bija slapjš un pīlādži bija bagāti ar ogām. Ticējums saka, ja pīlādzim daudz ogu rudenī, tad nākamā gadā būs slapjš pavasaris un daudz ūdens. Laikā pirms Miķeļiem (29. septembris) vēro gājputnu aizlidošanu. Tādās reizēs jāpievērš uzmanība zosu aiziešanai. Pagājušajā rudenī zosis, tāpat arī dzērves, lidoja augstu un gandrīz nemanāmi. Bez lielas klaigāšanas. Lapkritis bija lēns, salīdzinoši garš un lapas lielākoties krita no pazarēm. Tas norādīja uz to, ka ziema būs gara un līdz Jurģim īstu pavasari nav ko gaidīt. Savukārt Tenis (17. janvāris), kas bija jaunā mēnesī, mazina lielu palu iespējamību pavasarī. 24. janvāris, kas paredz pavasari kopumā, norāda uz vēsu pavasara pirmo pusi, bet dod cerības uz saulainiem un siltiem laika apstākļiem pavasara otrajā pusē. Tāpat arī 31. janvāris, kas prognozēja, ka pavasaris var agri sākties, bet ieilgs un īsts siltums būs vēlāk.

 

 

Interesantu pavasara ainu rāda nozīmīgās vēju dienas, kas katra atsevišķi prognozē katru no trīs kalendārā pavasara mēnešiem. Sekojot 28. decembrim, tad martā dažādi nokrišņi, sals un atkušņi. 29. decembris paredz aprīli. Atbilstoši šai dienai aprīlī valdošie būs austrumu, dienvidaustrumu, dienvidu vēji. 30. decembris paredz laika apstākļus maijā. Sekojot šai norādei, tad maijā valdošie dienvidu, dienvidrietumu vēji.

 

 

Viena no zīmīgajām pavasara prognozēšanas dienām ir 14. februāris. Ja šajā dienā stiprs un auksts vējš, tad pavasaris auksts, bet vasara lietaina. Ja bezvējš – silts pavasaris. Austrumlatvijā šī diena bija daļēji mākoņaina, bez nokrišņiem. Tas liecina, ka pavasaris būs jauks un pārsvarā sauss. Sals un ziemeļvēji, kas bija februāra beigās norāda uz sausu un saulainu aprīli, bet ar nakts salnām līdz Jurģim (23.aprīlis).

 

 

Atbilstoši rudens un ziemas laika zīmēm kopumā 2018. gada pavasaris būs ar mēreniem nokrišņiem, pārsvarā sauss, saulains un siltuma ziņā bez būtiskām novirzēm no ikgadējām vidējām normām.

 

 

Aprīļa pirmajā pusē laika apstākļi mainīgi. Dienās līdz 10 grādiem silts. Daždien, uzspīdot saulītei, temperatūra paaugstināsies virs 10 un vairāk grādiem. Naktīs reizēm neliels sals līdz mīnus 5 grādiem. Nokrišņi mēneša sākumā dažādi. Gan lietus, slapjš sniegs un naktīs arī neliels sniegs. Mēneša vidū vairāk vējainu dienu, nelieli īslaicīgi nokrišņi un temperatūras dienās ap plus 10, 12 grādiem. Aprīļa otrajā pusē laika apstākļi mainīsies un kļūs siltāks. Ja laikā pirms Jurģiem (23. aprīlis) vēl dažviet iespējams nakts sals, tad pēc tam jau bez nakts sala, nokrišņi īslaicīgi un temperatūra dienā var pakāpties līdz plus 18 un 20 grādiem. Mēneša beigās iespējami arī pirmie pērkona negaisi, bet pēc tiem laiks kļūs vēsāks un vēlāk, jau maija sākumā, arī ievzieda vēsums…

 

 

Maija sākumā vēl dzestras naktis un dažviet iespējamas nakts salnas. Nokrišņi nelieli, bet iegriežoties ziemeļu puses vējiem tie var atnest sniega graudus un sniega pārslas. Vēlāk mēneša vidū un otrajā pusē silts, pat vasarīgi silts. Temperatūra var pakāpties līdz plus 20 un vairāk grādiem. Šajā laikā pēc siltām dienām iespējami maija pērkona negaisi un stiprs lietus.

 

 

Kalendārās vasaras pirmais mēnesis jūnijs rādās būt vairāk sauss kā mitrs. Pārsvarā saulains un kopumā silts. Salnu vietās mēneša sākumā iespējamas nakts salnas, bet tās būs īslaicīgas un vēlāk arī naktis siltas. Laiks pirms Jāņiem saulains un silts, bet šur tur garām aizejot var ducināt pērkons un nolīt Jāņa lietus. Nokrišņu vairāk būs laikā starp Jāņiem (24.jūnijs) un Pēteriem (29.jūnijs). Ticējums: Tur kur Lieldienās snieg, tur Jāņos līst. Pagājušajās Lieldienās (1.aprīlis) daudzviet sniga, līdz ar to arī Jāņos daudz kur iespējams lietus.

 

 

Ja paraugās tālāk, tad laika apstākļi nozīmīgās dienās ziemā un pavasarī norāda uz mēreni siltu jūliju, kad temperatūra var sasniegt plus 27 un vairāk grādus un siltu augustu. Daždien augustā iespējams arī plus 30 grādu karstums.  Jāņem vērā, ka jūlijā un augustā būs vairāk nokrišņu un nereti tās būs stipras pērkona lietusgāzes, kas var applūdināt zemākas vietas. Ticējums saka, ja maz ūdeņu pavasarī, tad tie nāk siena vai labības laikā….” raksta Bukšs.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.