Home Nopietnāk Zināms, kāds laiks mūs sagaida MARTĀ

Zināms, kāds laiks mūs sagaida MARTĀ

0
www.gratisography.com
www.gratisography.com

Latvijas atzītākais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs savā interneta blogā stāsta par pirmajā pavasara mēnesī – martā – gaidāmo laiku.

 

Marts tradicionāli ir pirmais pavasara mēnesis. 20. martā Pavasara saulstāvji un plkst. 18.15 sākas astronomiskais pavasaris. 18. martā diena un nakts ir vienāda garuma. Marts ir laiks, kad kļavām un bērziem sāk tecēt sula. Saulainās vietās sāk ziedēt sniegpulkstenītes, bet mēneša beigās arī zilās vizbulītes un māllēpes. Sērsnu mēnesī sāk atgriezties mūsu gājputni. Ap 9. martu krauķi, ap 15. martu lauku cīruļi un māju strazdi, bet mēneša beigās arī baltās cielavas un stārķi. Šajā mēnesī pelēkajam zaķim piedzimst pirmie mazuļi, alnim aug jaunie ragi un no ziemas miega mostas lācis. Marts ir laiks, kad sākas pavasara pali un laiks, kad ziema atkāpjoties var iekost ne pa jokam…

 

Lai arī marts ir kalendārā pavasara pirmais mēnesis, tas pēc savas būtības vēl nav īsts pavasaris, bet gan vairāk pirmspavasaris. Ticējums saka, ja janvārī ir marts, tad martā janvāris. Pagājušā janvāra pirmajā pusē un daļēji arī mēneša beigās bija laika apstākļi, kas vairāk raksturīgi martam, nekā ziemas galvenajam mēnesim janvārim. Tā ir zīme, ka marta sākumā un tāpat arī mēneša otrajā pusē var būt ziemai atbilstoši laika apstākļi. Savukārt ticējums, ja februāris auksts, tad marts silts, norāda uz to, ka sērsnu mēneša beigās var būt arī īsti pavasarīgs laiks. 1. decembris, kas rāda, kāda būs ziema, ziemas beigas pareģoja nokrišņiem bagātas, bet bez barga sala. Par pavasari atbildīgais 31. janvāris, kas prognozē pavasari, vēstī, ka pavasara sākums būs sniegains, tas ieilgs un īsts siltums būs tikai aprīļa otrajā pusē. Mana vecmāmuļa teica: Ja marta sākumā pūpolvītols no aukstuma (sarma) zied, tad mēneša beigās ar sudrabu (balti pūpoli) laistīsies…

 

Kopumā sērsnu mēnesis marts temperatūru ziņā būs tuvu vidējiem mēneša rādījumiem un ar nokrišņiem vairāk par mēneša normu. Marta pirmajā pusē laika apstākļi mainīgi. Ja mēneša sākumā mērens sals, tad laikā ap 8. martu daudzviet iespējams arī atkusnis. Laikā ap Gregoru (12. marts) nakts temperatūra dažviet var nokrist līdz mīnus 15 grādiem. Mēneša vidū vairāk nokrišņu un temperatūras tuvu nullei. Ceļi slideni.

 

Marta otrajā pusē laika apstākļi mainīgi. Ja laikā ap Ģertrūdi (17. marts) iespējams atkusnis, tad astronomiskā pavasara pirmajā dienā Benediktā (21. marts) un laikā ap to, temperatūra naktīs var pazemināties līdz mīnus 10 un zemāk grādiem. Vēlāk, ap Pavasara Māru (25. marts) vējaināks, vairāk dažāda veida nokrišņu un temperatūras tuvu nulles atzīmei. Naktīs iespējams sals, bet dienās līdz plus 5 grādi. Siltāks laiks būs marta beigās un laikā pirms Lieldienām (1. aprīlis) sals pakāpeniski atkāpsies. Šajā laikā biežāk nokrišņi lietus veidā un saulainajās pēcpusdienās temperatūras pakāpsies līdz plus 10 un vairāk grādiem. Tad arī Austrumlatvijā sāksies strauja sniega kušana un ledus iešana upēs. Paredzama arī masveida pirmo gājputnu atgriešanās. Aprīļa pirmajā pusē laika apstākļi atkal mainīgi, kad lietus mīsies ar slapju sniegu un aprīļa sākums var būt vēss.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.