Home Nopietnāk Ziema būs gara; zināms, kad sagaidīsim bargu salu – mīnus 20 un...

Ziema būs gara; zināms, kad sagaidīsim bargu salu – mīnus 20 un vairāk

1
pexels.com/Johann Piber/CC0 License
pexels.com/Johann Piber/CC0 License

Latvijas atzītākais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs savā interneta blogā publicējis jaunākās prognozes par turpmāko ziemu.

 

Vasaras nogale un rudens šogad daudzviet bija slapjš. Arī novembris bija nokrišņiem bagāts. Lauki izmirkuši, meža dīķīši un grāvji pilni ar ūdeni. Nemanāma gājputnu aizlidošana septembra beigās un oktobra pirmajā pusē, tāpat kā salīdzinoši siltie Mārtiņi (10.novembris) un Katrīnas (25.novembris) liecina par to, ka ziema būs gara, ar nelielu līdz mērenu salu, vējaina un nokrišņiem bagāta. Ar biežiem atkušņiem. Pārsvarā ar noturīgu sniega segu Latvijas austrumos un ar nepastāvīgiem laika apstākļoiem tuvāk jūrai. Kopumā par garu, lai arī nepastāvīgu ziemu, liecina arī mežacūkas liesa. Pēc mednieku stāstītā tā ir gara, ar nevienmērīgiem čirkainiem sabiezējumiem.

 

 

Līdzīgi kā pirms gada, tā arī šogad, līdz decembra vidum bez liela sala un dziļa sniega. Decembra otrajā pusē un laikā ap Ziemassvētkiem sals dažviet var nokrist līdz mīnus 15, 17 grādiem pēc Celsija. Sniega sega nevienmērīga, bet Latvijas austrumos un vidienē pārsvarā uz palikšanu. Laikā līdz Ziemassvētkiem iespējamas vējainas un īslaicīgu nokrišņu dienas. Ziemassvētki Latvijas austrumu novados un vidienē rādās būt balti un ar nelielu salu. Decembra beigās un janvāra sākumā kļūs siltāks, sekos atkusnis, nelieli nokrišņi sniega, slapja sniega un tuvāk jūrai smidzinoša lietus veidā. 2017. gadu aizvadīsim pelēcībā un bez liela sala. Janvāris lielākoties ar mainīgiem laika apstākļiem un arī nokrišņu sadalījums, kas Latvijas austrumos pārsvarā sniegs, nevienmērīgs. Janvāra otrajā pusē dažviet iespējams īslaicīgs stiprāka sala periods, kad sals var sasniegt mīnus 20 un vairāk grādu atzīmi. Kopumā janvāris paies neliela līdz mērena sala un sniega zīmē, ar īslaicīgiem atkušņiem. Līdzīgi laika apstākļi sagaidāmi arī februārī. Februāra pirmajā pusē un vidū var būt arī stiprāks sals, kad temperatūra termometrā var nokrist līdz mīnus 22 grādiem. Februārī kopumā un marta pirmajā pusē iespējamas vējainas un nokrišņiem bagātas dienas. Latvijas vienā daļā pārsvarā tas būs sniegs, kad snigs un putinās, bet tuvāk jūrai lietus. Marta pirmajā pusē ziema vēl neatkāpsies, bet nereti pārsteigs ar ziemīgām dāvanām. Līdz marta beigām un Lieldienām (1.aprīlis) īsti pavasarīgu siltumu nav ko gaidīt.

 

 

Kopumā ziema Latvijas austrumos būs tuvu mūsu ikgadējo ziemu vidējiem rādījumiem, bet Latvijas rietumos siltāka. Aukstuma ziņā tā daudz neatšķirsies no iepriekšējām ziemām, bet būs sniegaināka un ar ziemai raksturīgiem laika apstākļiem būs jārēķinās līdz Pavasara Mārai (25.marts).

 

 

P.S. Iespējams, ka par šo slapjo gadu varēja liecināt bagātīga māllēpīšu ziedēšana pavasarī. Pavasaris bija salīdzinoši sauss un māllēpes ziedēja uz nebēdu. Pat vietās, kur tās gadiem nav ziedējušas. Tāpat arī bagātīgi ziedēja pīlādži un ogu arī bija daudz. Bet tas paredz slapju vasaru un rudeni, kā arī sniegainu ziemu. Vēl arī tas, ka pagājušajā pavasarī nebija palu. Bet ja palu nav pavasarī, tad tie ir vai nu siena laikā, vai arī labības novākšanas laikā. Vēl jau arī skudriņas paredzēja mitru vasaru un rudeni, jo pūznīšus būvēja augstus un sausās vietās.

 

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.