Home Nopietnāk Vēro laiku šodien – varēs pateikt, kāda būs gaidāmā ziema

Vēro laiku šodien – varēs pateikt, kāda būs gaidāmā ziema

0
pixabay.com
pixabay.com

 

Latvijas zināmākais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs sarunā ar citiem vietējiem vērotājiem dalījies prognozēs par gaidāmo ziemu, liecina viņa jaunākais bloga ieraksts.

 

“Šorīt satikos ar vietējiem dabas vērotājiem, lai salīdzinātu savus vērojumus un prognozētu, kāda būs ziema. Mēs vērojām veco kastani, kuram, ja tic nostāstiem, ir 300 gadu. Šis koks jau vairākus gadu desmitus saista vienu no vietējiem vērotājiem un viņš tic, ka tas nepieviļ. Vecais vīrs pārliecināts, ka arī šoruden, Pokrovā (14. oktobris), vecais kastanis pateiks precīzu ziemas prognozi.

 

14. oktobrī Pokrovs jeb Vecais lapkritis. Pareizticīgajiem Pokrovs saistās ar Dievmātes galvas seģeni, ar kuru apsegusi un sargā dievlūdzējus no pasaules ļaunuma. Mūsu senčiem Lapkritis jeb Pokrovs ir koka lapu sega, ar kuru koks apsedz saknes, lai ziemas salā neizsaltu.

 

Kundze, kura arī ilgus gadus vēro dabu un laiku vērsa manu uzmanību uz kokiem, kuri šoruden atkailinās no galotnēm. Viņa teica: “Sniegs pavasarī kusīs ar sauli. Tas nozīmē, ka nakts sals pieturēsies martā un aprīlī, bet dienās saule sniegu grauzīs. Kopumā nākošgad gaidāms labs gads un labas ražas. Tāda posta kā šogad nebūs”.

 

Savuties vecais vīrs, kura dzimtene ir Gruzija un kurš no jaunības laikiem vēro dabu, norādīja uz veco kastani. Vīrs teica: “Šoruden, tāpat kā pirms pieciem gadiem, kastanis sāka dzeltēt no augšas un arī lapas sāk birt no galotnes. Tā ir zīme, ka ziema sāksies agri. Pēc 21. novembra. Būs gara un vējaina. Ar biežiem atkušņiem un bez barga sala. Pavasarī saule sniegu ēdīs, bet nākošgad būs labs gads”.

 

Vai kunga un kundzes turpmākās prognozes apstiprināsies, varēs pateikt nākošajā pavasarī.

 

P.S. Saruna ar vietējiem dabas un laika vērotājiem ieilga, bet es vēl paspēju aizskriet līdz Viļakas ezeram, lai ieraudzītu pēdējās bezdelīgas pirms Pokrova un izpeldētos…

 

Ticējumi.

 

Ja pirms Pokrova (14. oktobris) līst – ziemā puteņos.

Ja Pokrovs (14. oktobris) bez lapām – būs īsa un mīksta ziema.

Ja pēc Pokrova (14. oktobris) piesalst – tad ziemā izsalst linu mārki.”

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.