Home Nopietnāk Lielākā evakuācija ASV vēsturē: baisi skati Floridas ielās

Lielākā evakuācija ASV vēsturē: baisi skati Floridas ielās

0

Viesuļvētra „Irma” tuvojas Saulainajam štatam un jau ir izraisījusi lielāko evakuāciju ASV vēsturē, jo vairāk nekā 5,6 miljoniem cilvēku kategoriski tika pateikts atstāt Floridu, ziņo ārzemju mediji.

Floridas štata gubernators Riks Skots brīdināja cilvēkus, kuri vēl nav evakuējušies, lai to dara pēc iesējas ātrāk. Tiem, kuri neklausa šiem brīdinājumiem un vēlas jebkurā gadījumā tomēr palikt savās mājās, jāuzņemas pilnīga atbildība un risks par to, kas var notikt.  Viņš paskaidroja, ka lielākās bažas rada ne tikai par viesuļvērtas „Irma” atnākšanu, bet prognozes, ka tāpat spēcīgā vētra nāks ar milzu vilni, radot viesulim papildus milzu brāzmu grūdienus un spēcīgas lietusgāzes.

Floridas viesuļvētru programmas menedžeris Endrjū Susmens paziņoja, ka aicinājums evakuēties attiecas uz cilvēkiem štata dienvidu pusē, kā arī uz tiem štata vidienes iedzīvotājiem, kuri dzīvo standartiem neatbilstošos mājokļos. ASV statistikas dati liecina, ka, ar aptuveni 21 miljonu iedzīvotāju, Florida ir trešais lielākais štats valstī.

Meteorologi prognozē, ka spēcīgā viesuļvētra svētdien nokļūs Saulainajā štatā, precīzāk tiek lēsts – ap plkst. diviem naktī (pēc vietējā laika) uz svētdienu. Pašlaik „Irma” atrodas aptuveni 430 km attālumā no Maiami un vēja ātrums tur sasniedz pat 71,5 m/s. Vētras ārējais diapazons sasniedza ASV Floridas dienvidus jau vēlā piektdienas vakarā, nesot lielākas vēja brāzmas un lietu. „Irma” piektdien, aptuveni ap vienpadsmitiem vakarā (pēc vietējā laika) ieradās pie Kubas arhipelāga – Kubas ziemeļu krastos. Piektdienas rītā jau šķita, ka vētra sāk zaudēt savu spēku, jo no 5. kategorijas nokritās līdz 4. kategorijai, taču naktī uz sestdienu tā atkal pieņēmās spēkā, sasniedzot 5. kategorijas stiprumu.

Nacionālā viesuļvētru centra vadība brīdinājusi arī par to, ka „Irma” ir īpaši bīstama, jo ilglaicīgi tās maksimālās vēja brāzma var būt ap 70 m/s stipras. Tas ir pietiekami, lai izgāztu no vietām betona stabus, ielu apgaismojumus, kokus ar saknēm un norautu jumtus ēkām. Saulainā štata piekrastes ielās parādās apokaliptiski skati, jo cilvēki masveidā evakuējas.

Viesuļvētra „Irma” jau nogalinājusi vismaz 24 cilvēkus, plosoties Karību jūras reģionā un tūkstošiem cilvēku palikuši bez pajumtes. Tā izrādījusies nāvējoša jau arī ASV – kāds vīrs, kurš uzstādīja drošības slēģus savai mājai, gatavojoties viesuļvētrai, nokrita no kāpnēm un gāja bojā.

Tiem, kuri nevar vai izvēlējušies neatstāt Saulaino štatu, valdība izveidojusi vairākas vētras patvertnes, kur pulcēties un būt pasargātiem. Šo iespēju jau izmantojuši jau 23 tūkstoši cilvēku un devušies turp, lai paglābtos no „Irmas”. Visās 43 sagatavotajās patversmēs kopā vietas sarūpētas aptuveni 100 000 cilvēkiem. Sociālie darbinieki un policisti uzrunājuši arī vairāk nekā 1000 bezpajumtnieku Maiami un devuši viņiem konkrētu izvēli – vai nu brīvprātīgi doties uz vētras patvērumiem vai piespiedu kārta tiks aizgādāti pārbaudīt garīgo veselību, ziņo ārvalstu mediji.

Pēdējā spēcīgākā viesuļvētra, kas sasniegusi Floridu un brāzusies ar aptuveni 49 m/s, bija „Vilma” 2005. gadā. Tā plosījās Floridas dienvidu daļā un paņēma piecu cilvēku dzīvības. 5. kategorijas stipruma vētra „Endrjū” ielauzās Floridā 1992. gadā un radīja aptuveni 22 miljardu eiro lielus zaudējumus, kļūstot par dārgāko vētru ASV vēsturē. Ar sākotnēji fiksēto „Irmas” spēku 85 m/s tā jau šobrīd kļuvusi par spēcīgāko viesuļvētru, kas jebkad reģistrēta Atlantijas okeāna reģionā. Arī ASV prezidents Donalds Trapms sacīja: „Vētra „Irma”, diemžēl, ir ar vēsturiski vispostošāko potenciālu.”

Arī Trampa ekskluzīvais „Mar-a-Lago” kūrorts Palmbīčā, kas tiek dēvēts par neoficiālo Balto namu, atrodas vētras ceļā un ir sagatavots „Irmas” atnākšanai.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.