Home Mute vaļā Postošās vētras Hārvijs un Irma – atklāta prātam neaptverama sakritība

Postošās vētras Hārvijs un Irma – atklāta prātam neaptverama sakritība

0

Pēdējā laikā daudz nākas dzirdēt par lielajiem vētru izrasītajiem postījumiem. Vētras ir tik spēcīgas, ka tām tiek doti personvārdi, lai tās būtu atpazīstamas un vēsturē piefiksējamas. Šoreiz abas vētras –„Hārvijs” un „Irma” kļuvušas par interesantu, taču baisu sakritību kādai ģimenei.

Vētra „Hārvijs”, kas plosījās šī gada augusta beigās, bija spēcīgākā Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV) kopš 2005. gada, tā izraisīja plūdus, kas appludināja simtiem tūkstošu māju, atstājot vairāk nekā 30 000 cilvēku bez pajumtes. Vislielākos postījumus Hārvijs nodarīja Teksasas štatam (ASV), teju zem ūdens nogremdējot visu Hjūstonu. Savukārt vētra Irma solās būt visspēcīgākā jebkad meteoroloģisko novērojumu vēsturē fiksētā Atlantijas okeāna apkaimē. Nupat tā izpostījusi ziemeļaustrumu salas Karību jūrā un dodas tālāk ar milzu spēku (aptuveni 85(!) metri sekundē) un tuvojas ASV Floridas štatam.

Taču šis stāsts nebūs par neaprakstāmajām šausmām, ko nesušas un vēl nesīs vētras, bet par pāri, kurš piedzīvo vienu no lielākajiem pārsteigumiem savā ilgajā kopdzīvē. Īsā laikā divas spēcīgas vētras – Hārvijs un Irma ir nosauktas vārdos, kādi ir šim pārim. Hārvijs jūlijā nosvinēja 104. dzimšanas dienu, bet Irma novembrī svētīs savu 93. jubileju, abi kopā atzīmējuši jau 75 kāzu gadadienas.

Viņi spilgti atceras dažādus nozīmīgus 20. gadsimta notikumus. Hārvijs atceras sajūsmu, kad Lielās depresijas laikā ieraudzījis pirmo lidmašīnu un brīnumu, kad Nīls Armstrongs izkāpa uz Mēness. Šlutera kundze pat atceras, kādi bija laika apstākļi dienā, kad tika nogalināts prezidents Džons F. Kenedijs – vēss un mākoņains. Taču nekad agrāk viņi nav piedzīvojuši, ka viņu vārdos nosauktas vētras tā postītu ASV. „Es nezinu, kā viņi izdomā vārdus vētrām un man nav ne jausmas, kā var izveidoties tieši šāda sakritība tik īsā laikā, kad vētras ir tik spēcīgas un ar tik īsu intervālu viena pēc otras,” izdevumam „New York Times” stāstījusi Irma Šlutere.

Kopš 1979. gada Pasaules meteoroloģijas organizācija ir devusi dažādus vīriešu un sieviešu vārdus tropiskajām vētrām, kas radušās Atlantijas okeāna reģionā. Seši galveno vārdu saraksti ir izveidoti un lietoti rotācijā, kas nozīmē, ka 2017.gada vētru nosaukumi atkal var atkārtoties 2023. gadā, vienīgi postošākās, spēcīgākās vētras varētu iegūt savu nosaukumu, kas vairs neatkārtosies nevienai citai, jo veidos neaizmirstamu vēsturi.

Vārds „Hārvijs” vētrai pirmo reizi tika izmantots 1981. gadā un kopš tā laika ticis dots vēl sešām vētrām. Vētru, kas „Hārvijam” sekoja ik pēc sešiem gadiem sauca par „Irēnu”, bet 2011. gadā vētra „Irēna” nežēlīgi plosīja Karību jūras reģionu un daudzas Austrumu piekrastes pilsētas, nodarot lielus postījumus, tāpēc šis vārds tika izņemts no saraksta un vairs nekad neatkārtosies citai vētrai. Ņemot vērā „Hārvija” radītos postījumus šī gada augusta beigās un „Irmas” gaidāmo spēku, šis, visticamāk, būs pirmais un pēdējais gadījums, kad vētras ar šādiem vārdiem parādīsies tandēmā.

Turpretim Hārvijs un Irma Šluteri ir kopā kopš 1940. gada, kad vīrietis bija devies apciemot savu brāli Vašingtonas štata Spokanā, kur dzīvoja arī Irma. Abi iepazinušies nejauši un Hārvijs pārcēlies uz dzīvi pie Irmas māsas, kamēr viņa pabeidz vidusskolu. Sākumā gan esot nācies par savu sievu pacīnīties, jo viņa neesot bijusi visai pielaidīga, ar „New York Times” atmiņās dalījies Šlutera kungs. „Es gribēju pabeigt skolu, bet viņš tikai runāja par precībām un vēlējās mani apprecēt, kamēr es vēl mācos,” atceras Irma. Abi apprecējās 1942. gadā un, kamēr Hārvijs bija armijā, dzīvoja Merilendā, bet vēlāk kopā atgriezās Vašingtonā.

Kamēr Hārvijs strādāja par bārddzini, Irma juta, ka viņai vienai mājās ir vientuļi. Abi bija auguši lielās ģimenēs un izlēma, ka pavisam dabiski būtu veidot audžuģimeņu grupas, palīdzēt fiziska vai garīga rakstura invalīdiem. Savā 75 gadu kāzu jubilejā, kas bija martā, Spokanas mērs Deivids Kondons ziņoja, ka daudzajās dzīves desmitgadēs pāris ir parūpējies par 120 bērniem un Šlutera kundze šo skaitli apstiprināja.

Šlutera kungs izveidoja pats savu biznesu, Spojanē atvēra frizētavu „Harvey’s Shop”, kur arī pats strādāja par frizieri un bārddzini. Taču svinību laikā Hārvijs atklāja, ka, lai gan uzņēmums viņam vienmēr bijis svarīgs, par savas dzīves lielāko sasniegumu un vērtību viņš uzskata tieši audžu ģimeņu grupu izveidošanu un darbu ar šiem cilvēkiem.

Šo gadu laikā ceļojot savā mājā uz riteņiem un apciemojot izaugušos audžu bērnus, abi piedzīvojuši vairākas bīstamas viesuļvētras, kuru vārdi vairs netiks izmatoti citām, jo tās nodarījušas lielus postījumus. Tā, piemēram, Heizels piecdesmitajos, Karla, Hilda un Inese – sešdesmitajos, Agnese un Deivids septiņdesmitajos, Allens, Gilberts un Hugo astoņdesmitajos, Endrjū un Mitčs deviņdesmitajos gados, kā arī Szabella, Ivans, Katrīna un Fēlikss kopš  2000. gada.

Šlutera kundze neatceras, ka kāda cita dabas parādība, tostarp sniega vētras un zemestrīces, kas Vašingtonā ir izplatītākas, būtu nodarījušas tik lielus postījumus. Viņa arī pastāstīja, ka pēdējās pāris dienas abi vairāk pavadījuši laiku telpās, jo gaisā bija jūtams piedūmojums no mežu ugunsgrēkiem, kas skāruši Klusā okeāna ziemeļrietumu reģionus.

Kad Hārvijs un Irma piedzima – 20. gadsimta sākumā – radio bija milzīgs jauninājums un ne jausmas nebija par to, kādās tehnoloģijās dzīvosim pēc vairākām desmitgadēm. Taču pēc 75 laulībā pavadītiem gadiem viņi vēro to, ka ekrānos tiek skaļi pieminēti viņu vārdi, kas nes ziņas par nāvi, iznīcību, evakuāciju, postījumiem un nelaimēm. „Sakritība ir prātam neaptverama, taču patiešām ļoti skumji, ka mūsu vārdi šobrīd izskan līdzās ar tik milzīgu postažu un sāpēm. Saprotu, ka tas nav personīgi, saprotam, ka tā ir sakritība, taču ik reizi redzot vai dzirdot mūsu vārdus līdzās šīm briesmām, iekšēji viss notrīs. Mēs varētu lepoties ar ko tādu, par šādu sakritību, ja vien tas viss nenestu tik lielus postījumus,” atzīst Irma.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.