Home Nopietnāk Parūpējies par savu dzirdi laikus! Lūk, viss, kas tev par to jāzina

Parūpējies par savu dzirdi laikus! Lūk, viss, kas tev par to jāzina

0

Kompānija Labākas Dzirdes Centrs mērķtiecīgi turpina pievērst sabiedrības uzmanību dzirdes problēmām Latvijā. Viens no šādiem pasākumiem bija pazīstamā audiologa un vadošā amerikāņu kompānijas Starkey speciālista Žaimes Ramalo viesošanās Rīgā, kuras laikā notika dzirdes jautājumiem veltītas lekcijas, semināri un konsultācijas.

Žaime Ramalo ir audiologs, absolvējis Kloda Bernāra universitāti Lionā. Strādā kompānijā Starkey kopš 1983. gada. Vairāk nekā 30 gadus darbojas dzirdes problēmu risinājumu un mūsdienu dzirdes protezēšanas jomā. Kopš 2014. gada viņš ir Starkey eksporta attīstības vadītājs.

 

Mēs apkopojām pašus nozīmīgākos Žaimes Ramalo padomus un ieteikums, kas noderēs kā pieaugušajiem, tā bērniem, rūpējoties par savu dzirdi.

 

Dzirdes diagnostika

Vissvarīgākais – savlaicīga diagnostika. Jo ātrāk cilvēks apzināsies problēmu, jo pastāv lielāka iespēja saglabāt dzirdi. Dzirdes sistēma – tā nav tikai redzamā auss gliemežnīca! Dzirdes stāvoklis ietekmē visu ķermeni. Pētījumi liecina, ka dzirdes pasliktināšanās, ja tai netiek pievērsta uzmanība, var izraisīt depresiju, demenci, reiboņus, asinsspiediena paaugstināšanos un citas saslimšanas. Īpaši svarīgi ir veikt dzirdes diagnostiku pēc bērna nākšanas pasaulē, jo dzirdei ir vadošā loma veidojoties runātprasmei (tas notiek līdz piecu gadu vecumam). Lai konstatētu izmaiņas dzirdē to agrīnajā stadijā, parasti tiek veikta universālā izmeklēšana. Pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, dzirdes protezēšanu iespējams veikt jau mazotnē.

 

Visbiežākie dzirdes zuduma iemesli

Strauju dzirdes zudumu ietekmējoši faktori: iedzimtība, darbs pastāvīgā troksnī, ilgstoša skaļas mūzikas klausīšanās, ototoksisku medikamentu lietošana, akustiskās traumas un citi. Daudzi pētījumi ir apstiprinājuši, ka arī aptaukošanās, smēķēšana un alkoholisku dzērienu lietošana negatīvi ietekmē dzirdi. Vairākumā gadījumu dzirdes pasliktināšanās ir neatgriezenisks process, ko kvalitatīvi var risināt tikai mūsdienīgi dzirdes aparāti. Tie pēdējo gadu laikā evolucionējuši gan kvalitātes rādītājos, gan izskatā.

 

Dzirdes protezēšanas risinājumu aktuālākās tendences

Pats svarīgākais dzirdes risinājumos ir kvalitatīva skaņas apstrāde. Mēs atrodamies pastāvīgā kustībā, daudz klausāmies mūziku, skatāmies filmas, apmeklējam kinoteātri, restorānus, tiekamies ar draugiem utt. Visapkārt ir skaņas un katra no tām ir atšķirīga. Tieši tas ir mūsdienu dzirdes tehnoloģiju uzdevums – neraugoties uz to, ka daži cilvēki dzird sliktāk, viņi vēlas skaidri saklausīt sarunu biedru, kamēr pārējie trokšņi tajā pašā laikā ir pieklusināti. Šobrīd par pašu efektīgāko tehnoloģiju šajā nozarē ir atzīts dzirdes risinājums Muse (Mūza) – inovatīvs 2016. gadā izstrādāts amerikāņu zinātnieku risinājums, pateicoties kuram cilvēki ar dzirdes problēmām var, ne tikai vienkārši dzirdēt labāk, bet no jauna izbaudīt skaņas, atgūt prieku sarunāties ar tuviniekiem un draugiem, padarīt savu dzīvi labāku!

 

Kādi medicīniskie preparāti var radīt dzirdes pasliktināšanos

Ototoksiskie medikamenti bieži vien ievērojami pasliktina dzirdi. Piemēram, aspirīns lielos daudzumos, kura profilaktiska lietošana samazina insulta, infarkta vai hinīna risku. Tāpat arī micīnu grupas antibiotikas (gentamicīns, kanamicīns, eritromicīns utt.). Pie šīs grupas var pieskaitīt arī zāles, ko izmanto ķīmijterapijā un anestēzijā. Ja šīs zāles ir noteicis ārsts, tās ir jālieto, taču uzmanīgi jāseko norādītajai devai un lietošanas ilgumam. Līdzās tam ir iespēja lūgt ārstam norādīt kādu alternatīvu preparātu.

 

Kā pēdējo gadu laikā mainījušies dzirdes aparāti

Tehnoloģijas dzirdes protezēšanas jomā strauji attīstās. Mūsdienu dzirdes aparāti – tās ir jaunākās bezvadu tehnoloģijas, kas savienojas ar telefonu, televizoru un citām viedierīcēm. Ne tik tālā nākotnē dzirdes aparāti būs aprīkoti ar tādām funkcijām kā pulsa un asinsspiediena mērīšana, ar to palīdzību būs pat iespēja noteikt cukura līmeni asinīs. Jau šobrīd dažas dzirdes protezēšanas tehnoloģijas ļauj noteikt noieto soļu daudzumu un veikto distanci. Nākotnē tehnoloģijas palīdzēs cilvēkiem nepieciešamības gadījumā izsaukt neatliekamo medicīnisko palīdzību, piemēram, negaidīta kritiena gadījumā. Cilvēkiem ar dzirdes problēmām mūsdienās nav jākaunas no apkārtējiem, jo dzirdes aparāts nav redzams un ir ērti lietojams ikdienā.

 

Vai vecākiem būtu jāaizliedz bērniem klausīties austiņās mūziku, vai tas var pasliktināt dzirdi?

Mūzikas klausīšanās austiņās paplašina izklaides iespējas un tajā nav nekā slikta pie noteikuma, ka ievērojam pavisam vienkāršus noteikumus – laika un skaļuma ierobežojumus. Jāatceras, ka labāk ir lietot uz auss liekamās, nevis auss iekšpusē ievietojamās austiņas, jo ārējās austiņas labāk apslāpē apkārtējo troksni un to lietotājam nav nepieciešamības klausīties mūziku lielākā skaļumā, lai tas nomāktu ielas, transporta un citas skaņas.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.