Home Nopietnāk Zināms, kāds laiks mūs sagaidīs MARTĀ

Zināms, kāds laiks mūs sagaidīs MARTĀ

0
stock.tookapic.com
stock.tookapic.com

Marts ir kalendārā pavasara pirmais mēnesis. 20. martā plkst. 23:58 sākas astronomiskais pavasaris. Lai gan šogad daudzviet kļavām sula sāka tecēt februāra pirmajā pusē, tieši marts ir tas laiks, kad kļavām tek un bērziem sāk tecēt sula, savā interneta blogā raksta Latvijā atzītākais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs no Viļakas.

Pavasara pirmais mēnesis ir sniegpulkstenīšu, zilo vizbulīšu un marta beigās arī māllēpju ziedēšanas laiks. Baložu jeb putnu mēnesī atgriežas mūsu gājputni. Marta pirmajās dienās krauķi, marta vidū lauku cīruļi un māju strazdi, bet mēneša beigās baltās cielavas un stārķi. Latvijas austrumu pierobežā šogad pirmie krauķi atgriezās jau ap 20. februāri. Martā zaķim dzimst pirmie mazuļi, alnim aug jaunie ragi un no ziemas miega mostas lācis. Sērsnu mēnesis ir laiks, kad sākas pavasara pali un ziema atkāpjoties var iekost ne pa jokam. Lietains marts norāda uz vājām ražām, bet marta putekļi ir dārgāki par sudrabu un zeltu.

Kādi laika apstākļi šogad varētu būt martā?

Marts pēc savas dabas vēl nav īsts pavasaris, bet gan vairāk priekšpavasaris. Ticējums saka, ka sauss marts, mitrs aprīlis un pavēss maijs pilda klētis, šķūņus un pagrabus. Ja kaķis martā saulē sildās, tad aprīlī līdīs uz krāsns. Lietus un migla martā paredz lietainu vasaru, bet agrs pavasaris nesola labu vasaru.decembris, kas prognozē martu, pagāja atkušņa zīmē. 10. janvāris, kas arī paredz martu, aizritēja sala un dienvidvēja zīmē. Tas norāda, ka pirmais pavasara mēnesis būs ar mainīgiem laika apstākļiem un izspēlēs ne vienu vien „ziemīgu joku”. Tāpat arī 24. un 31. janvāris vērš uzmanību uz to, ka marts laika apstākļu ziņā būs nepastāvīgs. Nu jau aizejošais siltais februāris liecina par nokrišņiem bagātu un ne visai pavasarīgu pirmo pavasara mēnesi.

28. decembris, kas prognozē martu, pagāja atkušņa zīmē. 10. janvāris, kas arī paredz martu, aizritēja sala un dienvidvēja zīmē. Tas norāda, ka pirmais pavasara mēnesis būs ar mainīgiem laika apstākļiem un izspēlēs ne vienu vien „ziemīgu joku”. Tāpat arī 24. un 31. janvāris vērš uzmanību uz to, ka marts laika apstākļu ziņā būs nepastāvīgs. Nu jau aizejošais siltais februāris liecina par nokrišņiem bagātu un ne visai pavasarīgu pirmo pavasara mēnesi.

Līdzīgi laika apstākļi, kā šobrīd februārī, turpināsies arī martā. Marta pirmajā pusē, laikā līdz Jevdokijai (14. marts) nepastāvīgs laiks. Mēneša sākumā daudzviet neliels nakts sals, bet dienās temperatūra ap un virs nulles. Vēlāk vējains, dažādi nokrišņi un temperatūra no 0 līdz plus 8 grādiem. Laikā ap Gregoru (12. marts) nakts sals var pastiprināties līdz mīnus 10, 15. grādiem. Ceļi apledos.

Mēneša vidū vairāk dienu ar vēju un nokrišņiem (lietus, sniegs, atkala). Šajā laikā temperatūra naktīs no nelieliem plusiem līdz nelieliem mīnusiem, bet dienās virs nulles. Ceļi slideni. Vēlāk, ap Bindus dienu (21. marts), kļūs siltāks un dažviet temperatūra var paaugstināties līdz plus 13 grādiem.

Marta otrajā pusē, laikā ap Pavasara Māru (25. marts), daudzviet naktīs neliels sals, dienās līdz plus 8 grādiem. Mēneša beigās, laikā ap Aleksiju (30. marts), varam sagaidīt siltu, saulainu un sausu laiku. Temperatūra marta beigās var paaugstināties līdz plus 12, 15 grādiem. Šajā laikā strauji un masveidīgi atgriezīsies mūsu pirmie pavasara gājputni, tostarp baltās cielavas un stārķi.

Kopumā marts būs drusciņ siltāks un nokrišņiem bagātāks kā parasti. Tālāk sekojošais aprīlis nebūs aukstāks par martu, bet nebūs arī siltāks par nākošo un pavasara pēdējo mēnesi maiju…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.