Home Nopietnāk Laika vērotājs jau izsakās par gaidāmo rudeni un ziemu

Laika vērotājs jau izsakās par gaidāmo rudeni un ziemu

0
SHARE

Latvijas atzītākais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs no Viļakas prognozē laiku nākamajā rudenī un ziemā.

 

Latvijas austrumu pierobežā šogad liepas sāk ziedēt Vasaras saulgriežos. Tas ir agrākais liepzieds manu 43 gadu vērojumu laikā. Pirms gada, 2017. gada vasarā, austrumu pierobežā liepas sāka ziedēt tikai 18. jūlijā un tas manu novērojumu laikā bija vēlākais liepzieda sākums. Starp agrāko šogad un vēlāko liepzieda sākumu pirms gada, 27 dienas jeb vesels mēnesis. Es tādu liepzieda sākuma novirzi uz vienu vai otru pusi neatceros. Aptaujāju dažus vecus Viļakas novada vīrus un izstāstīju savu novērojumu. Viņi galvas vien nogrozīja un teica, ka neko vairs nevar zināt un paredzēt, jo pasaule ir apgriezusies ar kājām gaisā…

 

Liepzieda diena ir 4. jūlijs, bet pēc Jūlija kalendāra – 17. jūlijs. Ja pirms gada (2017) vēlo liepzieda sākumu varēja piedēvēt vecā stila kalendāram, tad šogad tas ir daudz par agru. Šovasar liepzieds ļoti agrs un laika apstākļi pēc Jāņiem tam rādās būt labvēlīgi. Liepu zieds paredz laiku pēc Bērtuļiem (24. augusts), kā arī rudeni un ziemu.

 

Normālos laika apstākļos liepzieds turpinās 12 dienas un ir ticējums, ka ikviena no šīm dienām pareģo laiku turpmākajiem 12 mēnešiem. Parasti liepas sāk ziedēt laikā no jaunajiem (24.06.) līdz vecajiem (07.07.) Jāņiem. Ja liepu zieds vēls, tad tas norāda uz to, ka ziema būs nejauka. Ja sekojam tradīcijai, tad atbilstoši liepu ziedēšanai šovasar, nākamā ziema būs maiga, bez bargiem saliem un dziļiem sniegiem…

 

Ja liepu zieds saulains, sauss un karsts, šogad tā varētu būt, tad augusts, laikā līdz Linu dienai (25.08.), lielākoties silts un saulains. Parasti tādam augustam seko vējains un pārsvarā sauss rudens. Ja liepziedā debesis klāj mākoņi un bieži lietus līst, tad rudens lielākoties mitrs un garš.

 

Šobrīd, Vasaras saulgriežos (21. jūnijs) austrumu pierobežā, kad sāk ziedēt liepas, saule, mākoņi un karsta diena. Tas norāda uz agru, bet kopumā siltu un sausu rudeni. Svarīgi, kāds vējš pūš liepziedam sākoties. Šodien austrumu pierobežā dienvidrietumu vējš. Tas liecina, ka rudens silts, garš, bet mitrs. Atvasara gara, bet turpmākie rudens mēneši vējaini. Tāds rudens paredz vējainu, nokrišņiem bagātu un mīkstu ziemu.

 

Ticējumi.

Ja liepu zieds karsts un sauss – sagaidāms silts un pērkoņains augusts.

Ja liepziedā līst – būs silts un slapjš rudens.

Ja laikā, kad liepas zied zibeņo un pērkons rūc – būs labs sēņu gads.

Liepas ziedu tēju dzer, kad krūtis sāp.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here