Home Nopietnāk ‘Tas ir likumsakarīgs notikums’. Publicēts ļoti skarbs viedoklis par sprādzienu Saulkrastos

‘Tas ir likumsakarīgs notikums’. Publicēts ļoti skarbs viedoklis par sprādzienu Saulkrastos

0
SHARE

Biedrības AEMESA FAVILLE valde publicējusi skarbu viedokli par pagājušajā ceturtdienā Saulkrastos notikušo traģēdiju, kur pirotehnikas sprādzienā tika pilnībā sagrauta privātmāja, un bojā gāja pazīstamais pirotehniķis Ilmārs Āboliņš un viņa ģimene.

 

Biedrība “AUGSTI ENERĢĒTISKO MATERIĀLU EKSPERT UN SPECIĀLSTU ASOCIĀCIJA “FAVILLE”” tika nodibināta 2010.gadā, ar mērķi rūpēties par kopēju – augsti enerģētisko materiālu – nozares drošu attīstību. Biedrības kodolu veido profesionāli pirotehnikas un spridzināšanas darbu uzņēmumi, LR Valsts policijas un citu drošības struktūru esošie un bijušie darbinieki, kuru profesionālā darbība ir tiešā mērā saistīta ar nozari. 2011.gadā par biedrības biedriem kļuva arī Ilmārs Āboliņš un viņa dzīves biedre Ilze Kazradze, kas pārstāvēja uzņēmumu “Svētku aģentūra”.

 

Pēc biedrības AEMESA FAVILLE iniciatīvas tika izveidots mācību centrs, kurš arī šobrīd veiksmīgi darbojas un īsteno trīs valsts akreditētas profesionālās pilnveides programmas “Pirotehniskie darbi”, “Spridzināšanas darbu veikšana civilām vajadzībām” un “Spridzināšanas darbu vadīšana civilām vajadzībām”.

 

Sākotnējā sadarbība bija ļoti veiksmīga, jo nozares pārstāvji bija vienisprātis, ka nepieciešams veikt virkni pasākumu, lai sakārtotu nozari un tā funkcionētu pēc vienotiem, pamatā drošībā balstītiem, principiem. Tika apzināta virkne problēmu – nevēlēšanās ieguldīt darbinieku apmācībā, un nepietiekams sertificēto pirotehniķu skaits uzņēmumos, resursu ekonomija, lai panāktu maksimāli zemāko cenu u.c. Domstarpības ar Ilmāru Āboltiņu eskalēja 2015.gadā, kad par nelojālu attieksmi pret biedriem, profesionālās ētikas pārkāpumiem un bezatbildīgu profesionālo darbību, viņš no biedrības tika izslēgts.

 

Lai arī 5.oktobra vakarā notikušais ir traģiska nelaime, tomēr ar nožēlu jāsecina, ka tas ir likumsakarīgs notikums. Ilgstoši Ilmārs Āboliņš publiski uguņošanu veidošanā iesaistīja savu nepilngadīgo dēlu Nilu Kazradzi kopā ar viņa klases biedriem, kas ir klajš gan Darba tiesību, gan Pirotehnisko Izstrādājumu aprites likuma pārkāpums. Ar šo faktu profesionālais pirotehniķis pat lepojās un veidoja publikācijas presē. Savukārt drošību sargājošās iestādes neizrādīja nekādu interesi par šo faktu. Neizprotams ir arī apstāklis, ka pēc Licences anulēšanas uzņēmumam “Svētku aģentūra”, netika anulēti pirotehniķa sertifikāti atbildīgajām amatpersonām, tāpat “Svētku aģentūra” vēl aizvien (2017.gada 9.oktobrī) nav dzēsta no Licencēto pirotehnisko pakapojumu sniedzēju saraksta, kas publicēts LR Valsts policijas mājas lapā, tādejādi maldinot pakalpojumu izmantotājus. Ņemot vērā, ka SIA “Svētku aģentūra” bija nozīmīgs spēlētājs Latvijas pirotehnikas tirgū, veidojot publiskas uguņošanas tādās pašvaldībā kā Liepāja, Ādaži, Olaine u.c., šāda nolaidība faktiski robežojas ar sabiedrības drošības apdraudējumu.

 

Biedrība “AEMESA FAVILLE” turpinās iesākto darbu, cerot, ka šī paliks traģiskākā lapaspuse Latvijas pirotehnikā, savukārt komersanti ņems vērā šo rūgto pieredzi un peļņu nenostādīs pāri drošībai.

 

Izsākam līdzjūtību bojā gājušo tuviniekiem.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here